תאונת דרכים

מהי תאונת דרכים?

הרבה חושבים שמדובר בשאלה פשוטה. שכן כולם יודעים שאדם שחוצה את הכביש ולפתע רכב דורס אותו – זו תאונת דרכים וכן מקרה בו אדם נוסע ברכב ורכב אחר מתנגש בו – זו גם תאונת דרכים.

כפי שכתבתי, אין מחלוקת שהמקרים המתוארים לעיל הם תאונת דרכים. אולם, לא הרבה יודעים שגם אם הנהג אשם בתאונה (למשל- נרדם בנהיגה) הוא יהיה זכאי לפיצוי עבור תאונת הדרכים.

 

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (הקרוי בקיצור: חוק הפלת”ד, להלן “החוק“) קובע שכמעט כל אדם שנפגע בתאונת דרכים זכאי לפיצוי (באופן כללי, החוק קובע שרק כאשר אדם ידע שלרכב אין ביטוח, הוא לא זכאי לפיצוי מכוח החוק וצריך להגיש תביעה נזיקית רגילה). בנוסף, החוק קובע מספר מקרים שיקראו “תאונת דרכים” למרות שממבט מהצד, נראה שאולי אין מדובר בתאונת דרכים.

 

כך למשל, במקרים של ירידה מרכב. אדם יורד מאוטובוס, נתקל בחור במדרכה ונופל. למרות שהיה אפשר להגיד שמדובר בבעיה במדרכה שלא קשורה לאוטובוס, החוק קובע שירידה ועליה לרכב נחשבת כתאונת דרכים.

 

מצד שני, ישנם מקרים בהם היה אפשר לחשוב שמדובר בתאונת דרכים. אולם החוק קבע שמקרים אלו לא יקראו “תאונת דרכים”. כך למשל, כאשר אדם פורק סחורה ממשאית. תאונה הנגרמת במהלך פריקת סחורה, למשל: שחלק מהמטען נפל על הנפגע. לא תמיד תחשב “תאונת דרכים”.

 

מהדוגמאות שהובאו לעיל, רואים שהגבול המדוייק מתי פעולה נחשבת תאונת דרכים ומתי לא. הוא מאוד אמורפי. בתי המשפט השונים כולל בית המשפט העליון משרטטים את הקו המבחין בין מקרים שיוכרו כתאונת דרכים למקרים שלא יוכרו כתאונת כזו. במקרים גבוליים, אף פעם לא ניתן להגיע לוודאות מוחלטת בגלל שהדבר תלוי גם בנסיבות החיים המשתנות.

 

כך לדוגמא – אם בעבר אדם שעמד עם המפתח במנעול הרכב, פתח את הרכב ואז נפגע באיזשהי צורה (לא מרכב). בית המשפט הכיר בזה תאונת דרכים ושחברת הביטוח של הרכב שלו צריכה לפצותו אותו, כי הנפגע היה מאוד סמוך לרכב וכמעט נכנס אליו.

עם הזמן, לאחר שהומצא השלט המאפשר לפתוח את הרכב מרחוק. בית המשפט קבע שתאונה שנגרמה לאדם לאחר שפתח את הרכב מרחוק, לא תוגדר כתאונת דרכים.

למרות שבשתי הדוגמאות הללו – הנפגע עשה את אותה פעולה: פתח את הרכב.

 

מהדוגמאות שהובאו במאמר קצר זה, מובן שהיחידים היכולים לעזור לנפגע לקבוע אם האירוע שבו הוא נפגע נקרא “תאונת דרכים” או לא הם עורכי דין העוסקים בתחום זה. כמובן שהמילה האחרונה בנושא, כמו בנושאים רבים אחרים, נתונה להחלטת בית המשפט.

 

עו”ד לנדאו בקיא בכל נושא נזקי הגוף כולל תאונות דרכים וישמח לעזור לכם, אתם מוזמנים למלא פרטים באתר או להתקשר 052-5572252.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *